Zuhuratbaba Mahallesi Şükran Çiftliği Sokak No:11 Bakırköy/İstanbul +90 (212) 570 96 54

Kinesio Tape ( Bantlama )

Kinesio Tape ( Bantlama )

Dr. Kenzo Kase, Tokyo’da ki uzun süre devam eden araştırma, deneme ve klinik uygulamalarından sonra 1979’da Kinesio Taping yöntemini bulmuştur. Daha sonra Dr. Kase tasarladığı elastik bant ile tekniği geliştirmiştir.

Bu bant, oldukça ince ve hassas dokunmuş pamuklu bir malzemeden imal edilmiştir. Yapışkan yüzeyde bulunan özel hava kanalları sayesinde çok hızlı şekilde kuruduğundan, ıslanma ve terleme durumunda dahi cilt üzerinde kalabilmektedir. Bant cilt üzerine yapıştırılmış halde iken duş almak yâda uygulama bölgesini yıkayabilmek mümkündür.

Kinesiotape uygulamanın yapıldığı cildin yapısı ve ortam koşullarına bağlı olmak üzere uygulama bölgesinde çıkmaksızın 4 ila 7 gün kalabilmektedir. Bandın en önemli özelliklerinden biri de cildin esneme kapasitesine uyumlu oluşudur, bu özellik sayesinde, bant hareket halinde iken ciltte oluşan gerilme ve gevşemelere uyum sağlayabilmektedir.

Kinesiotape uygulaması, cildi yukarı kaldırıp deri ile kasların arasındaki boşluğu arttırır. Bu bölgedeki baskıyı azaltır. Baskının azalmasıyla dolaşım hızlanır,iyileşme süreci kısalır ve ağrısız hareket imkanı sağlanır.

Kinesiotaping Tekniğinin temel amacı ağrısız harekete destek olmak ve bu yolla iyileşmeyi hızlandırmaktır. Kinesiotaping yöntemi kasların çevresine yada üzerine gerektiği şekilde yapıştırıldığında kasların çalışmasına yardımcı olabileceği gibi kasların aşırı çalışmasını önleyebilmektedir.

Kinesiotaping ile ağrılı eklemlerin fonksiyonel bir destekle hareket etmelerini sağlayabilir, yorgun yada zayıf kasların çalışmasına destek olabilirsiniz.